STRESA KONTROLE
Stress pirms spēles un spēles laikā, pēc ielaistiem vārtiem, vai izšķirošās spēles pēdējās minūtēs – tas ir tikai normāli. Psiholoģijā uzbudinājums ir galvenā fiziskā un psiholoģiskā aktivitāte variācijā no dziļa miega līdz intensīvam satraukumam. Visiem sportistiem ir optimālais uzbudinājuma līmenis, kas paredz vislabāko sniegumu. Pārāk liels vai pārāk mazs uzbudinājums var ļoti negatīvi ietekmēt vārtsargu spēles laikā. Dažiem vārtsargiem nepieciešams sevi „uzkurināt”, dažiem tieši pretēji – sevi nomierināt. Katram pašam ir jāidentificē savs ideālais uzbudinājuma līmenis. Kad tas būs izdarīts, tad ar vingrinājumu palīdzību vienmēr būs iespējams dabūt sevi šajā līmenī.
Nemiers un trauksme ir negatīvs emocionāls stāvoklis, kurā izjūt nervozitāti, raizes un bailes, kas saistīts ar visa ķermeņa uzbudinājumu. Trauksme ir multidimensionāla, kas sastāv no psihiskiem, fiziskiem un uzvedības komponentiem. Iemācīties kontrolēt trauksmi ir pamats sportista attīstībai.
Kas notiek ar vārtsargu, ja ir pārāk liela trauksme?
Rodas muskuļu saspringums, kas samazina mobilitāti, ķermenis kļūst it kā smagāks, nav elastīgs un ir traucēta pārvietošanās (pārāk zemam trauksmes līmenis – pārvietošanās pārāk lēna, ja par augstu – tad saraustīta), kustības nav tik precīzas un ir ļoti grūti. Tiek sašaurināts redzesloks un ir grūtības pārredzēt visu laukumu, kas vārtsargam ir ļoti būtiski.
IEGAUMĒ - KAD TRAUKSME IR LIELA, KOORDINĀCIJA IR ZEMA!!!
Pieci vingrinājumi trauksmes mazināšanai:
1. Progresīvā muskuļu relaksācija. Ieelpojot sasprindzina roku muskuļus uz 5 sekundēm, izelpojot tos atslābina, atkārto 2-3 reizes. To pašu dara ar kāju muskuļiem. Galvenais, jāuzmanās, lai neatslābinātos par daudz...
2. Elpošanas vingrinājumi. Lēni ieelpot, skaitot līdz 5, nedaudz aizturēt elpu, tad izelpot. Dienā to atkārtot vairākas reizes dažādās situācijās.
3. The cook`s hook up. Te ir laba pamācību, kā metode pielietojama. http://www.youtube.com/watch?v=HjpA50_y6PI
Lai ikvienam izdodas sevi pilnveidot un attīstīt.
4. Pozitīvs self-talk. Iekšēji sev sacīt īsas, uzmundrinošas frāzes “Turpini”, “Es to varu”, “Koncentrējies!”
5. Pirmspēles sagatavošanās. Izveidot savus pirmspēles sagatavošanās ieradumus un praktizēt tos jau 4 stundas pirms spēles.