Koncentrēšanās - vārtsarga spēles pamatu pamats

Sākot spēli, vārtsargam ir jābūt fiziski pilnīgi atbrīvotam, enerģijas pilnam un koncentrētam. 

Visticamāk, ka kādreiz esi piedzīvojis brīžus, kad daļu spēles veicas ļoti labi, izdodas atvairīt visas ripas, bet tiklīdz zaudēti vārti, spēle vairs nevedas, kustības nav tik ātras, precīzas, ķermenis it kā kļuvis smagāks un neelastīgāks. Un vēl viena tipiska situācija – esi atvairījis īpaši sarežģītu metienu, bet pēc mirkļa zaudē vārtus, kur metiens bijis daudz vienkāršāks. Kādēļ tā notiek? Atceries pēdējās reizes, kad tev šīs situācijas bijušas, atceries, kā juties, ko domāji tajā brīdī. Ja pēc iespējas precīzāk atsauci atmiņā šīs epizodes, tad saprati, ka brīžos, kad spēle vairs nevedās vai, kad ielaidi vārtus, kurus varēji nosargāt, tavas domas vēl kavējās pie iepriekšējām spēles epizodēm. Ir pilnīgi vienalga, vai tā bija nožēla par ielaistiem vārtiem, vai gandarījums par atvairītu metienu – tavas domas nebija koncentrētas pašreizējam brīdim.

Kad esi koncentrējies, visu savu uzmanību velti katrai spēles situācijai, tad ļoti labi spēj atvairīt visus metienus un noķert ripu. Kad esi pilnībā koncentrējies, tava galva ir skaidra, tur nav vietas liekām domām, arī uztraukums pazūd, kas vienmēr rodas pirms spēles.

Koncentrēšanās spējas var salīdzināt ar spoguļa spēju uzņemt saules starus un novirzot tos uz papīra lapu, to aizdedzināt. Lūk, kāds spēks ir koncentrēšanās spējām!

Koncentrēšanās nozīmē – būt šeit un tagad! Nekas vairāk nav nepieciešams, kā tikai katrā sekundē būt 100% šeit un tagad un darīt maksimāli labāko, ko spēj. To ir viegli pateikt, saprast, bet ļoti grūti izdarīt. Vārtsargam ir iespēja tieši spēles laukumā vērot pilnīgi visu spēli no pirmās līdz pēdējai minūtei, tas dod laiku arī domāt par to, kas bijis, vai to, kas būs. Diemžēl tieši tas ļoti bieži sagrauj vārtsargu. Tieši tādēļ psiholoģisko prasmju treniņš ir vitāli svarīgs vārtsargam.

Kā pareizi trenēt koncentrēšanos? Jebkuras psiholoģiskās spējas, ieskaitot koncentrēšanos, var trenēt tieši tāpat kā fiziskās spējas. Un tieši tāpat kā fiziskajiem muskuļiem nepietiek ar vienu reizi izpildītu vingrinājumu, arī psiholoģiskās spējas ir jātrenē regulāri.

 

Vingrinājumi un ieteikumi:

  • Viens no efektīgākajiem un arī vienkāršākajiem koncentrēšanās vingrinājumiem ir elpošanas vingrinājums. Lai būtu pirmie rezultāti, tas jāpilda vismaz 3 nedēļas katru dienu pa piecām reizēm dienā. Ieelpai un izelpai ir jābūt vienāda garuma, jāelpo tikai caur degunu. Ieelpojot mēlei jāatrodas augšā pie smaganām, izelpojot – brīvi lejā. Veicot ieelpu, skaiti līdz desmit, tad aizturi elpu un skaiti līdz pieci, izelpojot atkal skaiti līdz desmit. Elpojot pievērs uzmanību gaisam, kas plūst caur nāsīm, koncentrējies uz vissīkākajām sajūtām, kāds tas ir – silts vai auksts, kurā brīdī sasilst utt. Elpošanu veic 20 reizes. Papildus regulārajām 5 reizēm dienā veic šo vingrinājumu pirms treniņiem un spēlēm. Jau pēc pāris nedēļām jutīsi, ka daudz vieglāk un ātrāk spēj savākt gan savas domas, gan emocijas. Palielināsies arī atvairīto metienu procents.
  • Treniņos vienmēr katru vingrinājumu veic ar 100% atdevi un koncentrēšanos. Esi 100% pašreizējā brīdī un dari maksimāli labāko, tad arī spēles laikā to izdarīt būs viegli un rezultāts būs jūtami labāks
  • Spēles laikā nekad nedomā par rezultātu uz tablo un cik ilgi vēl jāspēlē, tas ir liels ienaidnieks koncentrēšanās spējām. Viss, kas tev ir jādara – katru sekundi dari maksimāli labāko!
  • Pagātnes un nākotnes nav! Iedomājies tās kā baltus plankumus. Ir tikai pašreizējais brīdis! Ja ielaidi vārtus, 3 sekundes padomā un saproti, ko darītu citādāk, iztēlojies, kā atvairi metienu un aizmirsti to! Tieši tāpat ar izcili bīstamo metienu atvairīšanu – pēc vienas sekundes aizmirsti par to.

Atceries – būt pašreizējā momentā un darīt maksimāli labāko – tā ir atslēga izcilai spēlei!