Domu kontrole
Daudz ir dzirdēts - nedomā par rezultātu, nedomā par ielaistiem vārtiem, koncentrējies utt. Viss jau ir pareizi, tā arī vārtsargam ir jādara, bet, ko iesākt, ja pēc ielaistiem vārtiem nolaižas rokas? Ko iesākt, ja sajūta, ka komanda vairāk traucē nekā palīdz? Kā spēles sākumā atsargāt pirmo metienu? Kā iegūt pārliecību par sevi, ka varu labi sargāt, ja tādas pārliecības nav?
Šoreiz nedaudz ieskicēšu, kā darbojas cilvēka prāts. Dienas laikā caur mūsu prātu iziet aptuveni 60 000 dažādu domu!!! Tas ir ļoti daudz! Un katra doma liek mums atbilstoši justies. Tagad atceries pēdējo reizi, kad ielaidi vārtus, par ko ļoti pārdzīvoji! Atceries visu situāciju, kas notika, kā notika, ko redzēji, ko domāji. Atcerējies? Un kā Tu tagad jūties?
Bet tagad atceries situāciju, kad nosargāji tā, ka pats biji pārsteigts, komanda un treneri Tev izteica atzinību. Arī atceries visu, kas un kā notika, ko redzēji, ko dzirdēji, ko domāji. Atcerējies? Un kā TAGAD Tu jūties? Vai ir atšķirība, kā juties atceroties negatīvu un pozitīvu situāciju?
Kad tiekos ar vārtsargiem un viņi sāk atcerēties šīs dažādās situācijas, tad es novēroju arī vizuālas izmaiņas. Brīdī, kad atceras ielaistos vārtus, cilvēka pleci nolaižas, smaids pazūd, acis noskumst, runas temps un kustības samazinās. Savukārt, pēc pusminūtes, kad vārtsargs atceras pozitīvo situāciju, viņš pats to nemanot, iztaisnojas, acis sāk mirdzēt, bieži parādas smaids un atgriežas pašapziņa.
Reāli dzīvē nekas nav mainījies, vārtsargs pat nav uz ledus, viņš sēž pie galda, situācija nav notikusi, tikai domās vārtsargs ir atcerējies divas dažādas epizodes un atkarībā no atmiņām, ir izmainījies arī emocionālais stāvoklis. Visi zina, ka noskumis un bēdīgs vārtsargs ķer sliktāk, nekā par sevi pārliecināts vārtsargs.
Mēs varam kontrolēt savas domas. Mēs tiešām to varam! Un labākais ir tas, ka mēs nevaram vienlaicīgi domāt 2 dažādas domas. Mēs nevaram vienlaicīgi domāt gan par ielaistiem, gan par nosargātiem vārtiem. Ja netici, pamēģini tagad! Atkarībā no tā, kuru domu Tu ielaid savā galvā, tā arī Tu sajutīsies.
Tātad, ja spēlējot Tev ienāk prātā negatīvas domas (kā es varēju tā ielaist? kāds stulbums! viņi vispār māk spēlēt? utt), Tu zini, ka uzreiz Tavs ķermenis reaģē un Tu sāc ķert sliktāk. Tāpēc dziļi ieelpo un apzināti sāc domāt kaut ko citu!
Konsultācijās mēs trenējam spēju kontrolēt savas domas, atrast veidus, kā pārslēgties tā, lai domas netraucētu spēlēt un pats galvenais, lai palīdzētu sargāt vārtus vēl labāk.