Iztēles spēks

Vārtsargam pareiza vizualizācijas izmantošana var būtiski uzlabot spēles kvalitāti gan uzlabojot savas hokeja prasmes, gan atbilstoši sevi noskaņojot uz spēli, gan arī, lai tiktu galā ar stresu pirms spēles un spēles laikā.

Pamatnoteikums vizualizācijai – sākumam ir jābūt vienkāršam. Var iedomāties, kā vārtsargs iziet uz ledus, sajust, kā slidas asmens slīd pa ledu, ieelpot halles vēso gaisu, sadzirdēt skaņu, kad ar nūju uzsit pa ledu vai vārtu konstrukciju. Tad iztēloties, ka ir viens uzbrucējs, kurš met ripu no zilās līnijas, pēc tam met ripu no arvien tuvākas distances. Iztēloties sarežģītākas spēles situācijas, dažādus metienus, dažādas piespēles. Iztēlē noķerot vai atsitot ripu, tā ir fiziski jāsajūt savā ķērājcimdā, kā atsiltas pret nūju, atsitējcimdu, kājsargu, jāredz precīzi, kur tā paliek.

Bieži jaunie vārtsargi jautā, kā sagatavoties spēles pirmajiem metieniem, jo ķermenis fiziski vēl nav līdz galam iesildījies, nav sajusta spēle, vārtsargs nejūtas pilnībā gatavs. Tieši šeit ļoti labi noder iztēles izmantošana. Pirms spēles un iesildoties uz ledus svarīgi iztēloties dažāda veida metienus un tos atvairīt, iztēloties tik spilgti, it kā tiešām to darītu. Kad vārtsargs iztēlē precīzi noķer ripu, ķermenis uz to automātiski reaģē tā, kā tas būtu fiziski izdarīts. Tas ir tāpat kā iedomāties, ka iekožamies citronā un skābā sula piepilda mutu. Uzreiz sāks izdalīties siekalas, lai gan citrons nemaz nav tuvumā.

Spēles laikā pēc ielaistas ripas iztēli var izmantot vairākos veidos. Piemēram, iztēloties, kā šo ripu varēja noķert vai arī, ja tā bija netverama ripa, tad atcerēties iepriekš veiksmīgi atvairītos metienus.  Tādā veidā negatīvs pārdzīvojums par ielaistu ripu tiek aizstāts ar pozitīvu iztēli un pozitīvu iznākumu.

Ar iztēles palīdzību var trenēt savas prasmes pat neatrodoties uz ledus vai treniņā. Ir veikti pētījumi, kas apstiprina, ka treniņi iztēlē ir gandrīz tikpat efektīvi kā fiziskie treniņi. Tas noder arī tad, kad vārtsargs ir guvis traumu un kādu laiku nevar tikt uz ledus treniņiem.